Štandardné operačné postupy pre vyhodnocovanie neistôt meraní a odberu vzoriek
1. Základné pojmy o neistotách merania
Pre lepšiu komunikáciu pri používaní terminológie v oblasti neistôt meraní uvádzame nižšie definície preložené z Príručky
ISO „Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement“, 1st ed. 1993, ISO 1993 ďalej (GUM):
2. Expertízna služba pre vyhodnocovanie neistôt meraní a odberu vzoriek
V súvislosti s aplikáciou STN ISO 17025 pri naplnení požiadaviek akreditácie systémov kvality poskytujeme pre skúšobné a kalibračné laboratória metrologickú expertíznu službu, v rámci ktorej ponúkame prípravu metód vyhodnotenia neistôt meraní a odberu vzoriek v skúšobných a kalibračných laboratóriách podľa Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement, ISO, Geneve, 1993, EURACHEM/CITAC Guide Quantifying in Analytical Measurement Uncertainty in Analytical Measurement, Sec. Ed. EURACHEM 2000 a medzinárodných dokumentov (OIML G1-100, G1-101, G1-104, EURAMET cg-4, WELMEC 6.9, EA 10/04. atď).
2.1 Metódy vyhodnotenia neistôt meraní, kalibrácie a vzorkovania
ponúkame spracované alebo ich spracujeme vo forme štandardného operačného postupu (SOP) a pre možnú aplikáciu pomocou softvéru METRO 2010 (určenie neistôt) a CALIBRO 2010 (kalibračné krivky s neistotami).
2.2 Štandardné operačné postupy pre vyhodnotenie neistôt meraní a vzorkovania obsahujú:
1. Poradové číslo metódy podľa pôsobnosti laboratória
2. Názov metódy
3. Metóda podľa: STN, STN ISO a pod.
4. Princíp metódy
5. Postup merania: (schematické vyobrazenie)
6. Model merania: (matematické vyjadrenie merania so zaradením všetkých meraných veličín potrebných pre vyhodnotenie neistoty meranej veličiny)
7. Výpočet neistôt merania
- Kombinovaná štandardná neistota
- Štandardné neistoty typu A a typu B
- Kalibračné funkcie ich neistoty
8. Praktický výpočet pomocou METRO 2010 a CALIBRO 2010
- Vytvorenie kalibračnej krivky s neistotami X a Y
- Transformácia meraného signálu na meranú veličinu so štandardnou neistotou
9. Praktický výpočet pomocou METRO 20010
- Aplikácia modelu merania pre vytvorenie Ishikawovho diagramu
- Vyplnenie buniek príspevkov štandardných neistôt
2.3 Oblasti aplikácie:
- SOP pre výpočet neistôt môžu byť vytvorené pre každú metodiku, kde je použitý matematický model výpočtu zisťovanej veličiny. Model zohľadňuje všetky operácie, ktoré sa vykonávajú pri meraní a sú v ňom zaradené všetky známe zdroje neistôt, či už štatistického alebo neštatistického charakteru.
- SOP môžu byť preto vytvorené pre väčšinu fyzikálnych meraní (napr. meranie hluku, osvetlenia či vibrácii), chemických meraní, ale aj pre niektoré biologické či biochemické merania (napr. stanovenie klíčivosti semien rastlín v obilninárstve či počtu lymfocytov na oddeleniach klinickej biochémie).
- Vypracované SOP obsahujú aj jeden vypracovaný modelový príklad na dokumentáciu funkčnosti metodiky (špeciálne aj vypracovanie viacerých príkladov pre vyhodnotenie neistôt merania na požiadanie).
- Spracovanie neistôt pre podklady ku žiadosti o akreditáciu.
3. Štandardné operačné postupy a softwarová podpora
Súčasťou procesu odovzdania SOP v tlačenej a elektronickej forme je aj inštalácia softvéru METRO 2010 alebo CALIBRO 2010 do PC zákazníka, zaškolenie na jeho použitie, inštalácia vypracovaných funkčných modelov a príkladov v programe METRO 2010 (CALIBRO 2010) a zaškolenie personálu laboratória na ich používanie resp. rozvíjanie.
4. Záruka a expertízna podpora
Po ukončení dodávky štandardných operačných postupov a zaškolení personálu je naďalej poskytovaná užívateľská a expertízna podpora telefonicky alebo cez e-mail pre aplikácie softvéru METRO 2010 a CALIBRO 2010 alebo pre dolaďovanie vypracovaných SOP (riešenie pripomienok posudzovateľov) až do získania akreditácie.
Cenník metrologických služieb k stiahnutiu
TU